PARADONTOZA

Schorzenia przyzębia - dawniej określane paradontozą - są problemem znacznej części społeczeństwa. Badania statystyczne wykazały, że to właśnie choroby dziąseł stanowią najważniejszą przyczynę utraty zębów u pacjentów po 23 roku życia, a około 60% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest chorobą.

Objawy
Bardzo rzadko udaje się zaobserwować początek choroby dziąseł. Jest to spowodowane tym, że początkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, niewielkie krwawienia nie prowadzą do zaniepokojenia pacjenta, często nie są nawet zauważane. Obawy budzą najczęściej skutki zaawansowanego procesu zapalnego, a najbardziej zwiększona ruchomość zębów, odsłonięte powierzchnie korzeni na skutek zaniku kości i dziąsła wokół zębów.

Przyczyna
Badania dowiodły, że najważniejszą przyczyną chorób dziąseł są bakterie zasiedlające powierzchnie korzeni zębów. Organizm broni się przed nimi i dochodzi do rozwoju zapalenia, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła, co w konsekwencji powoduje rozchwianie zębów, bolesność podczas żucia, krwawienie, obrzęk, czasem brzydki zapach.
Dzisiaj wiemy, że zanik dziąseł i kości spowodowany jest reakcją zapalną wywołaną przez bakterie zasiedlające powierzchnię korzenia zęba. Bakterie rozwijają się powoli pod dziąsłem i zapalenie zaczyna rozwijać się coraz głębiej. Przestrzeń między dziąsłem a korzeniem, tzw. kieszonka dziąsłowa, pogłębia się stopniowo i oczyszczenie korzenia przez szczotkowanie w domu staje się niemożliwe. Złogi bakterii (płytka bakteryjna) z czasem przekształcają się w trudny do usunięcia kamień poddziąsłowy, który śmiało możemy nazwać głównym czynnikiem powodującym zapalenie przyzębia.

Leczenie
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Podstawą zatem jest dbałość o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne oraz zdejmowanie osadu i kamienia nazębnego. Również we wstępnej fazie leczenia zdiagnozowanej paradontopatii dokładnie oczyszcza się powierzchnie zębów i korzeni. Dzięki temu uzyskuje się wygładzone, bez złogów i bakterii powierzchnie korzeni zębów. Rozchwiane zęby łączy się zwykle specjalnymi szynami, co zwiększa ich stabilność i wytrzymałość. Stosuje się również wspomagające terapie farmakologiczne oraz biostymulacje laserowe i homeopatyczne. W ten sposób możemy cieszyć się własnym uzębieniem jeszcze nawet przez kilka lat.

Kolejna faza to zabiegi chirurgiczne na przyzębiu umożliwiające jeszcze dokładniejsze oczyszczenie korzeni po odsłonięciu dziąsła (kiretaż), a ponadto pozwalające na zastosowanie wielu preparatów i metod prowadzących do odbudowy utraconych tkanek.

Termin paradontoza pochodzi z czasów, kiedy problemy dotyczące dziąseł kojarzono głównie ze zmianami związanymi z wiekiem pacjentów. Dzisiaj wiemy, że problemy chorób dziąseł mogą dotyczyć także 20, 30-latków, a niektóre ich formy także dzieci. Według badań choroby dziąseł są najważniejszą przyczyną utraty zębów po 23 roku życia. Przyczyną zmian w dziąsłach i kości otaczającej ząb jest zapalenie. Tym samym termin paradontoza przestał być prawidłowy. Mówimy dzisiaj o zapaleniu przyzębia.


Doktorbart - Dentysta Poznań

Zdjęcie przedstawia sześć zębów siecznych zszynowanych kompozytem (stan po 6 miesiącach od założenia szyny). Jest to jedna z metod unieruchamiania zębów paradontalnych. Widoczne problemy higieniczne i brzeżny stan zapalny dziąsła, które da się zlikwidować poprzez odpowiednie szczotkowanie i stosowanie irygatora. Zszynowanie zapobiegło ekstrakcjom oraz umożliwiło normalna funkcję zębów. Znaczenie miała również korekta linii siekaczy ( długości zębów siecznych), która pierwotnie była zaburzona z powodu paradontopatii.Choroba periodontologiczna, czyli choroba przyzębia, dotyczy tkanek otaczających, podtrzymujących i chroniących ząb. Choroby przyzębia mogą dotknąć wszystkie grupy wiekowe. Jednak najczęściej są przyczyną utraty zębów po 35 roku życia.
Doktorbart - ludzki dentysta
Wygląd zdrowej jamy ustnej

W zdrowej jamie ustnej kość wyrostka zębodołowego mocno otacza zęby i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji . Dziąsło jest twarde, różowe, ściśle przylega do kości; zgłębnikowanie (badanie kieszonek dziąsłowych specjalnym zgłębnikiem o zaokrąglonym końcu) nie wywołuje krwawienia. Dziąsło otacza szyjkę niczym kołnierz i tworzy szczelinę dziąsłową, której normalnie głębokość wynosi od 0,5 do 2,5 mm.
Doktorbart - ludzki dentystaDoktorbart - ludzki dentysta
Gingivitis, czyli zapalenie dziąseł

Najwcześniejszą formą choroby przyzębia jest zapalenie dziąseł. To odpowiedź zapalna dziąsła bez destrukcji tkanek podtrzymujących - bez zaniku kości i dziąseł. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i łatwym krwawieniem. Przewlekła reakcja zapalna prowadzi do obrzęku lub przerostu dziąseł, krwawienia i nieprzyjemnego zapachu z ust. Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest podrażnienie wywołane płytką bakteryjną, kamieniem nazębnym lub jednym i drugim.

Podjęcie szybkiego leczenia pozwala na przywrócenie tkanek przyzębia do normalnego stanu. Profesjonalne oczyszczenie zębów i odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiegną nawrotowi choroby.

Doktorbart - ludzki dentysta
Periodontitis, czyli zapalenie przyzębia

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do rozprzestrzeniania się procesu zapalnego i destrukcji tkanek otaczających ząb. Niedoświadczonemu oku może się wydawać, że jest to jeszcze zapalenie dziąseł, istnieją jednak symptomy świadczące o tym, że to jest zapalenie przyzębia. Należą do nich:

Recesja dziąsła: dziąsło wydaje się być obkurczone wokół szyjki zębowej. Następuje odsłonięcie wrażliwej szyjki zęba i cementu pokrywającego jego korzeń. Ponieważ cement nie jest twardy jak szkliwo – odsłonięty, staje się podatny na próchnicę.

Kieszonki patologiczne: następuje pogłębienie szczeliny dziąsłowej powyżej 3mm. Resztki pożywienia, kamień i płytka bakteryjna penetrują kieszonki (części dziąsła w okolicy szyjki zęba nieprzyrastają do zęba), powodują infekcje i dalszą destrukcję. Podczas zgłębnikowania dna kieszonki ukazuje się krwisty lub ropny wysięk.

Destrukcja kości: dowierzchołkowe pełzanie płytki – płytka wnika głębiej w dziąsło wzdłuż korzenia zęba. Będzie prowadziło do destrukcji kości, szczególnie tam, gdzie kość jest cienka. Może dojść do zwiększenia ruchomości zęba, jego wędrówki, a w końcowej fazie – utraty.

Końcowe zapalenie przyzębia

Nieleczone zapalenie przyzębia może z kolei prowadzić do ostrych, bolesnych epizodów lub niekiedy do wysunięcia się zęba. Wcześniej może się to manifestować w postaci ostrego ropienia przyzębnego lub zapalenia miazgi. Może także wystąpić martwica miazgi. Chociaż powyższe zamiany nie wykluczają leczenia, są zwykle wskaźnikiem głębokich zmian chorobowych. Usunięcie zęba okazuje się niekiedy w takich sytuacjach zabiegiem nieuniknionym.

Przyczyny chorób przyzębia

Choroby przyzębia posiadają wiele przyczyn. Najczęstszą jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Do tego dochodzą tzw. Lokalne czynniki drażniące:
- kamień nad i pod dziąsłowy,
- nieprawidłowy zgryz,
- brak punktów stycznych między zębami,
- nawyki (zgrzytanie zębami),
- dym nikotynowy.

Podatność na chorobę przyzębia wzrasta przy współistniejących chorobach układowych, jak np. cukrzyca czy choroby krwi. Także nieodpowiednie odżywianie się, przyjmowanie niektórych leków i wysoki poziom stresu odgrywają tu niemałą rolę.

Zapobieganie chorobom przyzębia

Leczenie parodontopatii musi być połączone ze zwalczaniem ich przyczyn. Pacjent powinien stosować następujące kroki w tym kierunku:

Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. Jest on głównym czynnikiem powodującym chorobę. Po profesjonalnym oczyszczeniu przez stomatologa należy wykonywać tę czynność w domu. Warto tu przypomnieć o tym, że skłonność do kamienia wzrasta z wiekiem. Po usunięciu kamienia szyjki zębów mogą wykazywać nadwrażliwość. W pierwszych dniach po zabiegu należy wystrzegać się gorących i zimnych napojów, owoców i soków cytrusowych, a także kwaśnych posiłków. W razie utrzymującej się nadwrażliwości należy zgłosić się do dentysty.

Wymiana szczoteczki na nową po każdej wizycie u dentysty. Obecnie zaleca się szczoteczkę z włosia syntetycznego, miękką lub o średniej twardości (zależnie od stanu przyzębia); o niewielkiej głowicy, z długą i sztywną rączką.

Stosowanie odpowiedniej metody szczotkowania, w zależności od zaawansowania choroby przyzębia i zdolności manualnych pacjenta. Obecnie na rynku istnieje wiele past do mycia zębów przeznaczonych dla oso z chorobą przyzębia. Zawierają one, prócz substancji ściernych, związki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Najprostszym sposobem oceny skuteczności szczotkowania jest sprawdzenie w lustrze, czy zęby są wolne od złogów, względnie sprawdzenie językiem, czy powierzchnie zębów są gładkie. Najłatwiej uwidocznić złogi za pomocą specjalnych płynów czy tabletek wybarwiających, dostępnych w naszej przychodni.

Stosowanie środków pomocniczych (nitki i taśmy dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki o pojedynczych pęczkach, stymulatory dziąsłowe itp.)

Uzupełnianie szczotkowania płukankami. W zależności od stanu przyzębia zaleca się płukanki lecznicze lub ograniczające tworzenie złogów nazębnych. Najprostszą płukanką, którą można zastosować po profesjonalnym usunięciu kamienia, jest zmieszanie jednej łyżki stołowej trzyprocentowej wody utlenionej z połową szklanki ciepłej wody. Zaawansowane choroby przyzębia mogą wymagać zabiegów specjalistycznych. Może okazać się niezbędne leczenie ortodontyczne czy protetyczne.

Więcej informacji dotyczących zagadnienia możecie Państwo zasięgnąć bezpośrednio w naszym gabinecie lub telefonicznie.

Opracowanie merytoryczne: dr Renata Kaczorowska.
Na stronie wykorzystano materiały firmy Gaba www.gaba.com.pl


Doktorbart - ludzki dentysta Poznań
Zapalenie przyzębia spowodowane nieprawidłową higieną oraz złogami nazębnymi


Inne usługi stomatologiczne:

zakładanie wypełnień – plombowanie
leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne
laseroterapia – laser miękki i twardy
laser rewolucjonizuje stomatologię - omówienie dla cierpliwych i ciekawych
wybielanie zębów
licówki
korony
mosty
protezy częściowe i całkowite
ekstrakcje zębów
resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli
implanty - historia, budowa, powierzchnie i systemy
implantoprotetyka
leczenie paradontozy
sterowana regeneracja tkanek - materiały kościozastępcze
leczenie dzieci
profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne
piaskowanie zębów
diagnostyka
narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie)
staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie
CarieScan - diagnostyka próchnicy
Onkologia